Oszczędność przez fotowoltaikę

Podjęcie decyzji o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej niesie z pewnością wiele korzyści, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego budynku. Żeby ogniwa solarne mogły pracować wydajnie, konieczne jest spełnienie określonych warunków. W jaki sposób wybrać zestaw fotowoltaiczny? Zastanawiając się nad ewentualną instalacją elektrowni fotowoltaicznej należy przede wszystkim upewnić się, czy dysponujemy na dachu odpowiednią ilością miejsca na montaż paneli solarnych, a także – czy połać dachowa, na której zamierzamy umiejscowić panele jest skierowana na południe.

Mała elektrownia, duże oszczędności

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna działa wydajnie kiedy na panele pada dużo światła słonecznego, nie mogą być one zacieniane przez inne budynki, kominy, czy drzewa. Zestaw fotowoltaiczny może zawierać panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Każde z tych rozwiązań różni się nieco budową, a co za tym idzie – również wydajnością.

Te pierwsze zbudowane są z ośmiokątnych kryształków krzemu, a ich sprawność waha się pomiędzy 14%, a 17%. Z kolei panele polikrystaliczne tworzą kwadratowe fragmenty krzemu, a ich sprawność wynosi od 12% do 14%.

Ze względu na jednorodność budowy panele monokrystaliczne pozwalają na większą wydajność pojedynczych ogniw, ale odległość pomiędzy poszczególnymi fragmentami krzemu zmniejsza wydajność systemu jako całości. Ponadto tego typu panele sprawdzają się lepiej w dni słoneczne.

Panele polikrystaliczne są bardziej efektywne podczas pochmurnej pogody, a dodatkowo koszt ich zakupu i instalacji jest niższy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na zamontowanie tego typu paneli potrzebna jest nieco większa powierzchnia dachu.

fotowoltaika3

Kiedy już upewnimy się, że nasz dach nadaje się do zamontowania na nim paneli i wybierzemy rodzaj tych ostatnich, powinniśmy rozejrzeć się za rzetelną i doświadczoną firmą zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi.

Zwróćmy uwagę na to, czy oferowane produkty są wysokiej jakości, a także – czy ich parametry spełniają nasze wymagania. Elektrownia fotowoltaiczna pozwala na częściową niezależność od dostawców energii elektrycznej, a ponadto obniża rachunki za prąd. Podczas pracy nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, a tym samym pomaga dbać o środowisko. Warto też wspomnieć, że decydując się na taką instalację, można starać się o dofinansowanie całej inwestycji.